Hoppa till innehållet
Outdoorproffs

Bästa värmehandskarna 2026

En vanlig vinterhandske löser kylan med isolering, en värmehandske löser den med ström, och det ändrar vad som faktiskt spelar roll när du väljer. Inför 2026 har vi jämfört sex batteridrivna modeller från Avignon, ALPENHEAT, Pumori och SealSkinz, från en billig AA-driven fritidshandske till en jakthandske med löstagbart Li-ion-batteri. Skillnaden mellan dem handlar mindre om varumärke än om var i handsken värmen faktiskt sitter, och om batteriet är AA, inbyggt Li-ion eller en extern powerbank.

Porträtt av Victor Malm

Av Victor Malm, skribent inom vandring och camping

Faktagranskad av redaktionen · Uppdaterad 31 juli 2026

Våra detaljerade omdömen om varje värmehandskar

Avignon Värmevante, Fingervante Powerbank
Se pris på Astrosweden

Passar dig som

vill ha full täckning på alla fingrar och kan tänka sig att hantera två laddbara powerbanks i stället för ett fast batteri

Batterityp
2 externa powerbanks, 5V 3450 mAh Lithium-Poly
Värmenivåer
3 nivåer, 40, 50 och 60 grader
Drifttid
Upp till 4 timmar på lägsta läget, cirka 2 timmar på högsta
Placering av värme
Ovanpå alla fingrar, tummen och främre delen av handryggen
Handflata
Silikon för grepp, vattenavstötande utan angivet membran

Delbetyg

  • Värme och räckvidd8,7
  • Batteri och laddning8,3
  • Placering av värmeelement8,5
  • Handske utan värme7,3
  • Pris och värde6,8

Avignon Värmevante är den enda i jämförelsen som lägger värme runt varje finger snarare än bara på handryggen. Powerbanken gör den flexibel men är också en extra sak att hålla reda på och ladda.

Avignon Värmevante, Fingervante Powerbank är en tumvante byggd som en hybrid mellan fingerhandske och vante, med värmeslingor ovanpå alla fem fingrarna, tummen och den främre delen av handryggen. Den höga mudden går att dra upp över jackärmen och dras åt så att kall luft inte tar sig in vid handleden.

Powerbanken löser laddningen på ett annat sätt än övriga

Medan de flesta i jämförelsen har ett inbyggt batteri sytt fast i handsken, sitter värmen här i två löstagbara powerbanks på 3 450 mAh vardera, laddade via USB-C. Det betyder att du kan byta ut ett tomt batteri mot ett fulladdat mitt i en tur om du har ett extra par med dig, något ingen av de andra picken i listan tillåter. Det förklarar också varför den klarar bäst i vår jämförelse av var värmen faktiskt sitter, slingorna löper över samtliga fingrar och tummen, inte bara handryggen som hos ALPENHEAT Fire Hunting. Tillverkaren anger tre nivåer med tydliga tider, 4 timmar på 40 grader ner till knappt 2 timmar på 60 grader, vilket är en ovanligt ärlig redovisning jämfört med flera konkurrenter som bara skriver ett spann utan att koppla det till ett läge.

Vattenavstötande, inte vattentät, och två batterier att hålla reda på

Handsken är vattenavstötande, inte vattentät, så en längre stund i blötsnö tar sig till slut igenom ytertyget på ett sätt som SealSkinz Upwell med sitt Aquasealz-membran inte drabbas av. Två separata powerbanks är också två saker att komma ihåg att ladda och två saker som kan tappas bort i en ryggsäck, jämfört med ett fast batteri. Till ordinarie pris på 1 895 kronor ligger den mitt i fältet, billigare än både ALPENHEAT-modellerna och SealSkinz Upwell, så flexibiliteten kostar mindre än den låter.

Behöver du en renodlad jakthandske med skjutfinger som viks bakåt är ALPENHEAT Fire Hunting bättre, och letar du efter en tunnare liner att bära under en annan handske är ALPENHEAT Gloveliner ett billigare och smidigare val.

Fördelar med Avignon Värmevante, Fingervante Powerbank

  • Värmeslingor täcker alla fingrar och tummen, inte bara handryggen
  • Löstagbara powerbanks går att byta ut mitt i en tur med extra batterier
  • Tre värmenivåer med tydligt angiven drifttid per läge
  • Hög mudd som dras upp över jackärmen håller ute snö vid handleden

Nackdelar med Avignon Värmevante, Fingervante Powerbank

  • Vattenavstötande, inte vattentät, blötsnö tränger till slut igenom ytertyget
  • Två separata powerbanks att hålla reda på och ladda, mer att tappa bort än ett inbyggt batteri
ALPENHEAT Fire Hunting Värmehandske Li-ion
Se pris på Astrosweden

Passar dig som

jagar eller står länge stilla i kyla och behöver kunna avfyra vapnet utan att ta av handsken

Batterityp
2 laddningsbara Li-ion-batterier, 2 200 mAh styck
Värmenivåer
3 nivåer
Drifttid
3 till 6 timmar enligt tillverkaren
Placering av värme
Slingor på utsidan av fingrarna och utsidan av handen
Handflata
Microfiber med grepp, 3M Thinsulate-membran, vind- och vattentät

Delbetyg

  • Värme och räckvidd8,3
  • Batteri och laddning8,2
  • Placering av värmeelement7,5
  • Handske utan värme8,0
  • Pris och värde6,3

ALPENHEAT Fire Hunting löser ett specifikt jaktproblem, varm hand men fritt avtryckarfinger, bättre än någon annan i jämförelsen. Utanför jaktsammanhang är den dyrare än vad den behöver vara.

ALPENHEAT Fire Hunting Värmehandske Li-ion är en jaktanpassad handske med inbyggda värmeslingor på utsidan av fingrarna och utsidan av handen. Det österrikiska märket har tillverkat den här typen av produkt sedan 1993, och det märks i detaljerna.

Skjutfingret viks bakåt utan att störa resten av handen

Den mest specifika lösningen är skjutfingret, som går att vika bakåt och fästa ljudlöst med en magnet på både höger och vänster handske. Resten av handen fortsätter att värmas medan avtryckarfingret får full känsla mot vapnet, vilket är precis den kompromiss en jägare behöver och som ingen ren fritidshandske i jämförelsen erbjuder. Handsken är byggd med 3M Thinsulate-membran som gör den vind- och vattentät som bashandske, och en microfiberhandflata ger stabilt grepp. Vikten på 97 gram per handske är låg för en konstruktion med två inbyggda Li-ion-batterier på 2 200 mAh vardera, och tillverkaren anger en drifttid på 3 till 6 timmar beroende på valt läge.

Skjutfingret tappar värmen, och priset ligger näst högst

När skjutfingret viks bakåt förlorar just det fingret sin värme helt, exakt i det ögonblick det ligger still mot kallt metall under ett långt pass. Till ordinarie pris på 2 095 kronor är den dessutom den näst dyraste i jämförelsen, även om den för närvarande säljs till ungefär hälften. Modellen finns i ett begränsat storleksutbud som unisex.

För bredare fritidsbruk utan jaktens krav är Pumori Comfort Heat 2.0 ett billigare och enklare alternativ, och behöver du full fingertäckning snarare än ett specialanpassat avtryckarfinger är Avignon Värmevante med powerbank ett bredare val.

Fördelar med ALPENHEAT Fire Hunting Värmehandske Li-ion

  • Skjutfingret viks bakåt och låses ljudlöst med magnet för fri avtryckarkänsla
  • 3M Thinsulate-membran gör den vind- och vattentät som bashandske, inte bara som värmehandske
  • Två Li-ion-batterier med angiven drifttid 3 till 6 timmar, inte bara ett löst intervall
  • Låg vikt, 97 gram per handske

Nackdelar med ALPENHEAT Fire Hunting Värmehandske Li-ion

  • Skjutfingret tappar all värme helt när det viks bakåt, precis när det ligger stilla mot kallt vapen
  • Näst dyrast i jämförelsen räknat på ordinarie pris
  • Begränsat storleksutbud enligt återförsäljaren
Bästa värmehandsken för vintercykling

SealSkinz Upwell uppvärmda handskar

7,7av 10
SealSkinz Upwell uppvärmda handskar
Se pris på Scandinavianoutdoor

Passar dig som

cyklar eller åker skidor i kallt väder och vill ha en handske som är riktigt vattentät även utan strömmen påslagen

Batterityp
Litiumbatteri, 7,4V 2,2A (SealSkinz reservdelssida)
Värmenivåer
3 nivåer
Drifttid
Upp till 6 timmar på lägsta läget enligt tillverkaren
Placering av värme
Ej angiven
Handflata
Getskinnsläder, Aquasealz-membran, vattentät och andas

Delbetyg

  • Värme och räckvidd8,0
  • Batteri och laddning7,0
  • Placering av värmeelement6,5
  • Handske utan värme9,0
  • Pris och värde7,0

SealSkinz Upwell är den bäst byggda handsken i jämförelsen rent mekaniskt, med läderhandflata och ett vattentätt membran. Tillverkaren är samtidigt ovanligt sparsam med uppgifter om själva värmesystemet.

SealSkinz Upwell uppvärmda handskar är byggda kring en handflata i getskinnsläder och ett vattentätt och andas Aquasealz-membran, med PrimaLoft Gold-isolering som har en beläggning som reflekterar värme tillbaka mot kroppen. Handsken är enligt tillverkaren populär bland vintercyklister och skidåkare.

En riktig skalhandske som råkar ha tre värmelägen

Till skillnad från flera andra i jämförelsen känns Upwell först och främst som en välbyggd vinterhandske, med värmen som ett tillägg snarare än huvudpoängen. Aquasealz-membranet är faktiskt vattentätt, inte bara vattenavstötande som hos Avignon Värmevante, och getskinnsläder i handflatan ger ett grepp och en slitstyrka som ingen annan modell i listan matchar. Kontrollknappen sitter på handryggen och de tre effektinställningarna ger enligt tillverkaren upp till sex timmar på det lägsta läget, vilket är i nivå med de bästa i jämförelsen.

Ordkarg om värmesystemet på huvudsidan

SealSkinz produkttext säger mycket om skalet men lite om själva värmesystemet på huvudsidan. Batteriets kemi och kapacitet, 7,4V 2,2A litium, står i stället på tillverkarens separata reservdelssida, medan det fortfarande inte anges var i handsken värmeslingorna faktiskt löper, vilket gör den svårare att jämföra rakt av mot ALPENHEAT och Avignon som redovisar allt på huvudsidan. Till 1 851 kronor utan rabatt är den samtidigt en av de dyrare femfingerhandskarna i urvalet.

Behöver du mer information om drifttid per värmeläge innan köp är Avignon Värmevante eller ALPENHEAT Fire Hunting mer transparenta, och söker du något billigare med liknande spridning i användning passar Pumori Comfort Heat 2.0 bättre för plånboken.

Fördelar med SealSkinz Upwell uppvärmda handskar

  • Handflata i getskinnsläder ger grepp och slitstyrka som ingen annan i jämförelsen matchar
  • Aquasealz-membranet är faktiskt vattentätt och andas, inte bara vattenavstötande
  • PrimaLoft Gold med värmereflekterande beläggning håller värmen även utan ström
  • Upp till sex timmar på lägsta läget enligt tillverkaren

Nackdelar med SealSkinz Upwell uppvärmda handskar

  • Batteriuppgifterna, 7,4V 2,2A litium, står bara på en separat reservdelssida, inte i huvudprodukttexten
  • Ingen uppgift om var i handsken värmeelementen faktiskt sitter
  • Bland de dyrare femfingerhandskarna i urvalet utan pågående rabatt
Pumori Comfort Heat Värmehandske 2.0
Se pris på Astrosweden

Passar dig som

vill ha en handske för flera olika aktiviteter utan att betala för funktioner du inte behöver

Batterityp
2 laddningsbara batterier, 2 600 mAh styck, laddare medföljer
Värmenivåer
3 nivåer med LED-indikator
Drifttid
Ingen drifttid i timmar angiven av tillverkaren
Placering av värme
Slingor över handryggen och ut mot fingrarna
Handflata
100 % nylon, inget membran angivet

Delbetyg

  • Värme och räckvidd7,5
  • Batteri och laddning8,0
  • Placering av värmeelement7,8
  • Handske utan värme7,0
  • Pris och värde8,2

Pumori Comfort Heat Värmehandske 2.0 gör inget sämre än sina dyrare konkurrenter i grunden, batterier och laddare ingår redan i priset. Den saknar bara ett angivet membran och en tydlig drifttid att planera efter.

Pumori Comfort Heat Värmehandske 2.0 är en uppdaterad version av märkets tidigare värmehandske, med värmeelement som löper över handryggen och ut mot fingrarna. Skalet är i 100 procent slitstark nylon.

Tre nivåer och komplett laddpaket redan i priset

Det som skiljer den här handsken från flera dyrare alternativ i jämförelsen är att den kommer komplett. Två laddningsbara batterier på 2 600 mAh vardera och en laddare ingår, till ett ordinarie pris på 995 kronor utan pågående rabatt att vänta ut. En LED-indikator visar vilken av de tre värmenivåerna som är aktiv, vilket gör den enkel att sköta mitt i en aktivitet utan att behöva räkna knapptryckningar. Tillverkaren riktar den brett, mot skidåkning, jakt, fiske och arbete utomhus, snarare än mot en enda specifik användning.

Ingen angiven drifttid och otydlig vattentäthet

Pumori anger ingen drifttid i timmar för något av de tre lägena, vilket gör den svårare att planera en heldagstur efter jämfört med ALPENHEAT-modellerna som redovisar exakta intervall. Skalet är ren nylon utan angivet membran, så vind- och vattentätheten är oklar snarare än frånvarande, och skötselrådet är handtvätt i 30 grader utan batterier, ingen maskintvätt.

Behöver du en handske som även fungerar bra som vanlig handske i regn och blötsnö är SealSkinz Upwell ett säkrare val, och jagar du är ALPENHEAT Fire Hunting bättre anpassad för avtryckarfingret.

Fördelar med Pumori Comfort Heat Värmehandske 2.0

  • Två laddningsbara 2 600 mAh-batterier och laddare ingår redan i priset
  • LED-indikator gör det enkelt att se vilket av de tre lägena som är aktivt
  • Riktas brett mot skidåkning, jakt, fiske och utomhusarbete
  • Ordinarie pris utan pågående rabatt att räkna med eller vänta ut

Nackdelar med Pumori Comfort Heat Värmehandske 2.0

  • Tillverkaren anger ingen drifttid i timmar för något av lägena
  • Skalet är 100 % nylon utan angivet membran, vattentätheten är oklar
  • Kräver handtvätt i 30 grader, ingen maskintvätt
ALPENHEAT Gloveliner värmehandske
Se pris på Astrosweden

Passar dig som

vill ha en tunn liner att bära under en annan handske eller ensam vid mildare kyla, snarare än en fristående vinterhandske

Batterityp
2 laddningsbara Li-ion-batterier, laddare medföljer
Värmenivåer
3 nivåer, 32, 36 och 45 grader
Drifttid
2 till 6 timmar enligt tillverkaren
Placering av värme
Slingor på både ut- och insidan av fingrarna
Handflata
100 % polyester, tunn linermodell utan membran

Delbetyg

  • Värme och räckvidd8,6
  • Batteri och laddning8,0
  • Placering av värmeelement9,0
  • Handske utan värme6,5
  • Pris och värde5,8

ALPENHEAT Gloveliner värmer fingrarna bättre än någon annan i jämförelsen, med slingor på båda sidorna av varje finger. Den är samtidigt den tunnaste konstruktionen i listan och saknar eget skydd mot vind och väta.

Alpenheat AG1, sålt som ALPENHEAT Gloveliner, är en tunn handske i 100 procent polyester byggd för att fungera både som fristående handske och som innerhandske under en tjockare vante eller handske. Den riktar sig enligt tillverkaren mot jägare, ryttare, travkuskar och andra som helt enkelt fryser om fingrarna.

Värme på båda sidorna av varje finger

Det som gör den här linern till bäst i jämförelsen på just placeringen av värmen är att slingorna sitter på både ut- och insidan av fingrarna, inte bara ovanpå som hos de flesta andra picken. Kombinerat med tre nivåer, 32, 36 och 45 grader, och en angiven drifttid på 2 till 6 timmar, ger det en jämnare värme runt varje finger snarare än en het rygg och kalla fingertoppar. Det kompakta batteriet på 55 gånger 45 gånger 15 millimeter märks knappt i handen, vilket gör den till ett naturligt val som liner under en annan handske utan att den blir för trång.

Svag utan lager ovanpå, och dyrast trots tunn konstruktion

Som fristående handske i hårt väder är den svagare än flera andra i listan. Materialet är tunn polyester utan eget membran, så den varken stoppar vind eller håller undan blötsnö på egen hand, och maxvärmen på 45 grader är lägre än de 60 grader flera konkurrenter erbjuder. Till ordinarie pris på 2 545 kronor är den dessutom den dyraste i jämförelsen, vilket är mycket för en tunn liner även om nuvarande pris är betydligt lägre.

Söker du en fristående handske med eget vind- och vattenskydd är SealSkinz Upwell eller ALPENHEAT Fire Hunting bättre val, medan Gloveliner passar bäst som komplement till en av de andra.

Fördelar med ALPENHEAT Gloveliner värmehandske

  • Värmeslingor på både ut- och insidan av fingrarna, bäst fingertäckning i jämförelsen
  • Fungerar både som fristående handske och som liner under en annan handske
  • Tre värmenivåer med angiven drifttid 2 till 6 timmar
  • Kompakt batteri som knappt märks i handen

Nackdelar med ALPENHEAT Gloveliner värmehandske

  • Tunt polyestermaterial utan membran, ingen egen vind- eller vattentäthet
  • Ordinarie pris på 2 545 kronor är högt för en tunn linermodell
  • Max värmenivå på 45 grader är lägre än flera andra i jämförelsen med 60 grader
Avignon Heat Fusion Värme Fleecehandskar AA
Se pris på Astrosweden

Passar dig som

vill testa en värmehandske till lågt pris och hellre köper AA-batterier än väntar på en laddare

Batterityp
6 st AA-batterier, köps separat
Värmenivåer
1 nivå, endast PÅ/AV
Drifttid
Ingen drifttid angiven av tillverkaren
Placering av värme
Insidan av handen, längs handflatan (tillverkarens produktsida)
Handflata
PU-protector, 3M Thinsulate, vatten- och vindtålig

Delbetyg

  • Värme och räckvidd5,5
  • Batteri och laddning6,5
  • Placering av värmeelement5,0
  • Handske utan värme7,2
  • Pris och värde8,5

Avignon Heat Fusion är den klart billigaste i jämförelsen och löser grunden med 3M Thinsulate och en fungerande handflata. Ett enda värmeläge och obekräftad drifttid gör den till ett enklare köp än de andra.

Avignon Heat Fusion Värme Fleecehandskar AA är utrustad med 3M Thinsulate för isolering, en slitstark PU-protector i handflatan och touchskärmskompatibla fingertoppar. Värmen drivs av sex vanliga AA-batterier i ett separat batterifack, med en enkel PÅ/AV-knapp.

Enklast av alla, för ett pris som matchar det

Medan resten av jämförelsen bygger på laddningsbara Li-ion-paket eller powerbanks, klarar sig den här handsken med batterier du hittar i vilken mataffär som helst. Det gör den till det enda alternativet i listan där ett tomt batteri aldrig behöver innebära en väntan på laddaren, du byter bara batterierna. Till ett ordinarie pris under 600 kronor är den dessutom den klart billigaste i jämförelsen, med god marginal ner till Pumori, vars ordinarie pris ligger runt 1 345 kronor. Grundhandsken håller ändå måttet som vanlig vinterhandske, med Thinsulate-isolering och ett slitstarkt grepp i handflatan.

Bara ett läge, och tyngre batterier över tid

Här slutar också fördelarna med enkelheten. Handsken har bara ett värmeläge, ett PÅ eller AV, till skillnad från de tre justerbara nivåerna hos övriga picken, vilket gör att du inte kan sänka effekten för att förlänga drifttiden en kall dag. Tillverkaren anger ingen drifttid i timmar för batterierna, och skriver att värmeelementen sitter på insidan av handen längs handflatan snarare än ovanpå handen, vilket lämnar fingrarna utan aktiv värme. Sex AA-batterier väger dessutom mer än ett kompakt Li-ion-paket, och kostnaden för nya batterier gång på gång äter till slut upp prisskillnaden mot en laddningsbar modell.

Vill du ha justerbara värmenivåer utan att betala mycket mer är Pumori Comfort Heat 2.0 ett rimligt steg upp, och behöver du bättre fingertäckning är ALPENHEAT Gloveliner värd att bära som liner i stället.

Fördelar med Avignon Heat Fusion Värme Fleecehandskar

  • Billigast i jämförelsen med marginal, ordinarie pris under 600 kronor
  • 3M Thinsulate och PU-protector i handflatan fungerar även som vanlig handske
  • AA-batterier går att köpa var som helst, ingen väntan på laddning ute i fält
  • Touchskärmskompatibel

Nackdelar med Avignon Heat Fusion Värme Fleecehandskar

  • Bara ett värmeläge, ingen möjlighet att sänka effekten för längre drifttid
  • Tillverkaren anger ingen drifttid i timmar, och placeringen på handflatan lämnar fingrarna utan aktiv värme
  • Sex AA-batterier väger mer och kostar mer i längden än ett laddningsbart paket

Värmehandskar: jämför pris, betyg och specifikationer

Hela fältet sida vid sida: placering, betyg, nyckelspecifikationer och vad varje modell passar bäst till.

Pris
1 895 kr
Batterityp
2 externa powerbanks, 5V 3450 mAh Lithium-Poly
Värmenivåer
3 nivåer, 40, 50 och 60 grader
Drifttid
Upp till 4 timmar på lägsta läget, cirka 2 timmar på högsta
Se pris på Astrosweden
7,8av 10
Pris
1 047,5 kr
Batterityp
2 laddningsbara Li-ion-batterier, 2 200 mAh styck
Värmenivåer
3 nivåer
Drifttid
3 till 6 timmar enligt tillverkaren
Se pris på Astrosweden
Plats 3SealSkinz Upwell uppvärmda handskarBäst för vintercykling
7,7av 10
Pris
2 313 kr
Batterityp
Litiumbatteri, 7,4V 2,2A (SealSkinz reservdelssida)
Värmenivåer
3 nivåer
Drifttid
Upp till 6 timmar på lägsta läget enligt tillverkaren
Se pris på Scandinavianoutdoor
Plats 4Pumori Comfort Heat Värmehandske 2.0Bästa allroundvalet
7,6av 10
Pris
995 kr
Batterityp
2 laddningsbara batterier, 2 600 mAh styck, laddare medföljer
Värmenivåer
3 nivåer med LED-indikator
Drifttid
Ingen drifttid i timmar angiven av tillverkaren
Se pris på Astrosweden
Plats 5ALPENHEAT Gloveliner värmehandskeBästa värmelinern
7,6av 10
Pris
1 272,5 kr
Batterityp
2 laddningsbara Li-ion-batterier, laddare medföljer
Värmenivåer
3 nivåer, 32, 36 och 45 grader
Drifttid
2 till 6 timmar enligt tillverkaren
Se pris på Astrosweden
6,5av 10
Pris
359,4 kr
Batterityp
6 st AA-batterier, köps separat
Värmenivåer
1 nivå, endast PÅ/AV
Drifttid
Ingen drifttid angiven av tillverkaren
Se pris på Astrosweden

Tips: klicka på en kolumnrubrik för att sortera tabellen.

Så har vi valt ut och bedömt värmehandskar

Urvalet kommer från en pool på 13 lagerförda värmehandskar hos svenska återförsäljare, från sju märken, Avignon, Pumori, ALPENHEAT, Härkila, SealSkinz, Therm-Ic och PN Jakt som återförsäljare. En produkt i samma feed-kategori var i själva verket ett par eluppvärmda skidstrumpor, inte handskar, och den sorterades bort direkt eftersom den löser ett annat problem än kalla fingrar i en handske. Sex av de återstående tolv tog sig igenom till slutlistan, medvetet spridda över tre olika batterisystem och tre olika konstruktioner, från tumvante till tunn liner.

Vi har jämfört fem saker, punkt för punkt: hur mycket värme handsken avger och hur länge, batteriets typ och laddning, var i handsken värmeslingorna faktiskt sitter, hur bra handsken fungerar rent mekaniskt när strömmen är avstängd, och priset satt mot vad det faktiskt löser. Den sista posten räknas alltid på ordinarie pris, aldrig på en pågående kampanj.

En del av tillverkarnas egna uppgifter är ofullständiga, till exempel anger varken Pumori eller SealSkinz någon drifttid i timmar för sina lägsta lägen. Vi redovisar det som en lucka i specifikationen snarare än att gissa ett tal. Vi väger också in vad ägare rapporterar om hur handskarna beter sig i praktiken, till exempel att pekskärmsfunktioner ofta slutar fungera i riktig kyla, men aldrig ett butiksbetyg som gäller hela sortimentet snarare än just den här produkten.

Så viktar vi betyget

Varje värmehandskar får ett betyg på fem områden. Vikten speglar hur mycket området faktiskt avgör om köpet blir bra, inte hur lätt det är att mäta.

  • Värme och räckvidd25 %

    Antal värmenivåer, högsta angivna temperatur och hur ärligt tillverkaren redovisar drifttiden per läge. En modell som anger fyra timmar på lägsta läget och två på det högsta ger dig mer att planera efter än en som bara skriver 2 till 4 timmar utan att säga vilket läge som gäller.

  • Batteri och laddning20 %

    Om handsken drivs av AA-batterier, ett inbyggt Li-ion-paket eller en löstagbar powerbank, samt kapacitet och laddningstid där det anges. Batteriformatet avgör vikt, kostnad över tid och hur enkelt du får handsken varm igen mitt i en tur.

  • Placering av värmeelement15 %

    Om slingorna sitter enbart på handryggen eller om de också når ut i fingrarna, eftersom det är fingertopparna som fryser först. Två modeller i urvalet värmer bara ovansidan av handen, medan andra lägger slingor runt varje finger.

  • Handske utan värme25 %

    Hur handsken presterar som vanlig handske när batteriet är avstängt eller slut, alltså material i handflatan, membran och vind- och vattentäthet. Batteriet håller sällan hela dagen, så det här är vad handsken faktiskt är under merparten av sin livstid.

  • Pris och värde15 %

    Vad handsken kostar till ordinarie pris satt mot vad den faktiskt löser i den här jämförelsen. Ett par för 359 kronor med ett enda värmeläge är inte per automatik ett bättre köp än ett par för 1 000 kronor med tre lägen och laddare inkluderad, det beror på vad du behöver den till.

Köpguide: så väljer du rätt värmehandskar

En vanlig vinterhandske löser kylan med mer isolering. En värmehandske löser samma problem med ström, och det ändrar vilka frågor som faktiskt är viktiga att ställa innan du köper. Vår guide till vinterhandskar för herr går igenom isoleringstyper, membran och passform i detalj, och den grunden gäller lika mycket här.

Samma genomgång finns för vinterhandskar för dam. Det ingen av guiderna täcker är batteriet, och batteriet är den del av en värmehandske som skiljer sig mest mellan modellerna.

Handen är bara en del av hur du klär dig för kyla i stort, och principerna i lagerprincipen gäller lika mycket där som för resten av kroppen.

Batterityp avgör mer än märket

De sex handskarna i vår jämförelse använder tre olika batterisystem, och valet mellan dem påverkar vikt, kostnad över tid och hur du löser en tom handske ute i fält.

Avignon Heat Fusion drivs av sex vanliga AA-batterier, vilket gör den till den enda modellen där du kan byta batteri på stället utan att ha laddat något i förväg, till priset av extra vikt och en löpande kostnad för nya batterier.

De flesta övriga, som ALPENHEAT Fire Hunting, ALPENHEAT Gloveliner, Pumori Comfort Heat 2.0 och SealSkinz Upwell, har ett inbyggt laddningsbart Li-ion-paket som väger mindre och är billigare per timme, men som kräver att du laddat handskarna innan du går ut.

Avignon Värmevante löser det med en tredje variant, en löstagbar powerbank som du kan byta ut mot ett fulladdat exemplar mitt i en tur, om du packat med ett extra par.

De sex i jämförelsen, sida vid sida

Batterisystem, drifttid och var värmen sitter är de tre saker som faktiskt skiljer handskarna åt. Här är de samlade.

Modell Batterityp Värmenivåer Drifttid Placering av värme
Avignon Värmevante Powerbank 2 externa powerbanks, 5V 3450 mAh 3 nivåer Upp till 4 h lägsta, cirka 2 h högsta Alla fingrar, tummen, främre handrygg
ALPENHEAT Fire Hunting 2 Li-ion, 2 200 mAh styck 3 nivåer 3 till 6 h Utsidan av fingrarna och handen
SealSkinz Upwell Litium, 7,4V 2,2A 3 nivåer Upp till 6 h lägsta Ej specificerad av tillverkaren
Pumori Comfort Heat 2.0 2 laddningsbara, 2 600 mAh, laddare medföljer 3 nivåer, LED Ej angiven Handryggen och ut mot fingrarna
ALPENHEAT Gloveliner 2 Li-ion, laddare medföljer 3 nivåer 2 till 6 h Ut- och insidan av fingrarna
Avignon Heat Fusion AA 6 st AA-batterier 1 nivå, PÅ/AV Ej angiven Insidan av handen, längs handflatan

Samtliga siffror är tillverkarnas egna uppgifter, och där en drifttid saknas har vi lämnat fältet tomt snarare än gissat.

Angiven drifttid, och vad den faktiskt betyder

Alla tillverkare i vår jämförelse utom Pumori och Avignon Heat Fusion anger en drifttid, men få är tydliga med vilket värmeläge siffran gäller för, och ingen anger vid vilken utomhustemperatur den är uppmätt.

Avignon Värmevante är det tydligaste exemplet på hur det borde göras, med separata tider för varje läge, upp till fyra timmar på det lägsta, ner mot två timmar på det högsta. ALPENHEAT-modellerna anger i stället ett spann, till exempel 3 till 6 timmar för Fire Hunting, utan att koppla det till ett specifikt läge.

Räkna generellt med att den siffra du läser på förpackningen förutsätter mildare kyla än den du faktiskt kommer att stå ute i, och att en riktigt kall dag med hög aktivitet dränerar batteriet snabbare än produktbladet antyder.

Var sitter värmen egentligen

Det här är den fråga som lättast glöms bort, och den viktigaste. En handske kan ha imponerande specifikationer på papper och ändå lämna fingertopparna kalla, om värmeslingorna bara löper över handryggen.

  • Bara handryggen eller fingrens utsida: ALPENHEAT Fire Hunting, vilket räcker gott för de flesta men lämnar handflatan utan aktiv värme.
  • Runt hela fingret: ALPENHEAT Gloveliner, med slingor på både in- och utsidan, vilket ger jämnare värme än en varm ovansida och en kall undersida.
  • Alla fingrar och tummen: Avignon Värmevante, den mest heltäckande placeringen i jämförelsen.

Fråga dig själv om det är just fingertopparna som fryser mest innan du väljer, för det är sällan handryggen som är problemet.

En bra handske också med värmen avstängd

Batteriet håller sällan en hel dag, vilket betyder att handsken tillbringar större delen av sin livstid utan ström. Här skiljer sig picken tydligast åt.

SealSkinz Upwell har en handflata i getskinnsläder och ett faktiskt vattentätt Aquasealz-membran, och fungerar därför som en riktigt bra skalhandske även när batteriet är slut. ALPENHEAT Gloveliner är i andra änden en tunn liner utan eget membran, byggd för att bäras under ett annat lager snarare än att stå på egen hand i hårt väder.

Fråga rätt sak innan du köper. Fråga vad handsken är utan strömmen, inte bara vad den lovar med den påslagen. Batteriet tar oftast slut innan dagen gör det.

Ska du dessutom stå eller sitta still länge i kyla, till exempel vid ett vinterläger, gäller samma uthållighetsfråga för utrustningen i stort, något vi går igenom i att tälta på vintern.

Laddning och förvaring i kylan

Litiumjonbatterier presterar generellt sämre vid låga temperaturer och tappar kapacitet snabbare i kyla än i rumstemperatur, vilket är värt att veta oavsett vilken modell du väljer.

De flesta tillverkare rekommenderar att batterierna laddas inomhus snarare än ute i minusgrader, och att de förvaras delvis laddade och urkopplade när säsongen är över.

ALPENHEAT skriver uttryckligen att skyddsplasten inte ska tas bort från batterierna förrän de ska användas, en detalj som är lätt att missa i all iver att komma ut.

Tunn liner eller fristående handske, vad passar dig

Om du redan äger en vinterhandske eller vante du gillar men fryser om fingrarna inuti den, är en tunn liner som ALPENHEAT Gloveliner ofta ett bättre köp än en helt ny värmehandske. Den går att bära under ett annat lager utan att göra passformen för trång, och kostar mindre än en fristående modell med eget membran. En fristående värmehandske som ALPENHEAT Fire Hunting eller SealSkinz Upwell är rätt val om du vill ha vind- och vattenskydd inbyggt i samma plagg som värmen, i stället för att lägga till ett extra lager ovanpå. Jagar du och behöver kunna avfyra vapnet med handsken på hör du dessutom till vår guide för jakthandskar lika mycket som till den här.

Letar du i stället efter en ren tumvante utan batteri, för dagar då strömmen inte behövs, finns bästa tumvantarna att jämföra med.

Vanliga frågor om värmehandskar

Vad är en värmehandske egentligen?

En värmehandske är en vanlig isolerad handske med inbyggda värmeslingor och ett batteri, vante eller femfingerhandske, som du kan slå på när isoleringen ensam inte räcker. De flesta modeller i vår jämförelse har flera värmenivåer, från en mild grundvärme upp till en betydligt varmare inställning för de kallaste dagarna.

Hur länge håller batteriet i en värmehandske?

Drifttiden beror helt på vilket värmeläge du kör och hur kallt det är ute, och den siffra tillverkaren anger gäller nästan alltid en varmare temperatur än den du faktiskt befinner dig i. I vår jämförelse spänner de angivna tiderna från 2 till 6 timmar, med ALPENHEAT Fire Hunting och ALPENHEAT Gloveliner högst upp, och lägst effekt ger alltid längst tid.

Är AA-batterier eller ett inbyggt Li-ion-batteri bäst?

AA-batterier som i Avignon Heat Fusion går att byta ute i fält utan laddare, vilket gör dem enkla men tyngre och dyrare i längden än ett laddningsbart paket. Ett inbyggt Li-ion-batteri som i ALPENHEAT Fire Hunting eller Pumori Comfort Heat 2.0 väger mindre och är billigare per timme, men kräver att du laddar det i förväg. En löstagbar powerbank som i Avignon Värmevante är en mellanväg, du kan byta ut den mot ett fulladdat batteri mitt i en tur om du har med dig ett extra.

Blir hela handen varm eller bara handryggen?

Det beror helt på var i handsken värmeslingorna sitter, och flera tillverkare är otydliga med exakt det. ALPENHEAT Gloveliner lägger slingor på båda sidorna av varje finger, Avignon Värmevante täcker alla fingrar och tummen, medan ALPENHEAT Fire Hunting värmer utsidan av fingrarna och handryggen men lämnar handflatan och fingertopparnas insida utan aktiv värme. Fråga dig om det är fingertopparna eller hela handen som fryser mest innan du väljer.

Fungerar värmehandskar som vanliga handskar med värmen avstängd?

Kvaliteten varierar mer än man tror mellan modellerna, eftersom handsken faktiskt är avstängd merparten av sin livstid. SealSkinz Upwell håller måttet som vattentät skalhandske helt utan ström, tack vare läder i handflatan och ett riktigt membran, medan ALPENHEAT Gloveliner är en tunn liner utan eget vind- eller vattenskydd och fungerar sämre ensam i hårt väder.

Kan jag ladda batteriet i kylan?

Litiumjonbatterier tappar kapacitet vid låga temperaturer generellt sett, och de flesta tillverkare rekommenderar att du laddar batterierna inomhus i rumstemperatur snarare än ute i minusgrader. Förvara dem gärna delvis laddade och urkopplade från handsken när säsongen är slut, eftersom både för hög och för låg laddning över tid sliter på battericellerna.

Är värmehandskar vattentäta?

De flesta värmehandskar i vår jämförelse är vattenavvisande snarare än fullt vattentäta, vilket betyder att lättare fukt och kortare snöfall stängs ute medan en längre stund i blötsnö till slut tar sig igenom. SealSkinz Upwell sticker ut med ett faktiskt vattentätt Aquasealz-membran, medan Avignon Värmevante bara är vattenavstötande. Dubbelkolla alltid membranet specifikt innan du räknar med en modell för riktigt blött väder.

Ska jag köpa en värmehandske eller en värmeliner?

En tunn liner som ALPENHEAT Gloveliner passar dig som redan har en bra vinterhandske eller vante men fryser om fingrarna inuti den, eftersom linern går att bära under ett annat lager utan att göra det för trångt. En fristående värmehandske som ALPENHEAT Fire Hunting eller SealSkinz Upwell passar bättre om du vill ha vind- och vattenskydd inbyggt i samma plagg som värmen, snarare än att lita på ett yttre skal ovanpå.

Sammanfattning: bästa värmehandskar 2026

Bäst i testAvignon Värmevante, Fingervante Powerbank
Bäst i test8,0/10

Avignon Värmevante, Fingervante Powerbank

Tumvante med löstagbar powerbank som värmer alla fingrar, inte bara handryggen

Se pris på Astrosweden

Snabbval efter behov

  • Bäst i test

    Avignon Värmevante, Fingervante Powerbank

    Se pris →
  • Bäst för jakt

    ALPENHEAT Fire Hunting Värmehandske Li-ion

    Se pris →
  • Bäst för vintercykling

    SealSkinz Upwell uppvärmda handskar

    Se pris →
  • Bästa allroundvalet

    Pumori Comfort Heat Värmehandske 2.0

    Se pris →
  • Bästa värmelinern

    ALPENHEAT Gloveliner värmehandske

    Se pris →
  • Bästa budgethandsken

    Avignon Heat Fusion Värme Fleecehandskar AA

    Se pris →

Fler produktguider

Andra jämförelser för dig som vill hitta rätt utrustning inför turen.

Rab Khroma Tour Gore-Tex Infinium Gloves8,5

Vinterhandskar

Bästa vinterhandskarna herr 2026

Vi har jämfört 37 vinterhandskar och vantar från 14 märken och valt sex för 2026, från Craft för 300 kronor till Rabs dunvante för stillastående kyla.

6 jämfördaRab
Kombi Women's Insulated Mitts Valley Asphalt8,4

Vinterhandskar

Bästa vinterhandskar dam 2026

Vi har jämfört vinterhandskar och vantar för dam från runt fyrtio märken inför 2026, med fokus på passform för mindre händer och riktig vinterkyla.

6 jämfördaKombi
Härkila Moose Hunter 2.0 Gtx Glove Mossyoak Break-Up Country/Mossyoak Red8,4

Jakthandskar

Bästa jakthandskarna 2026

Vi jämför sex jakthandskar inför 2026, från Chevaliers budgethandske till uppvärmda Heat Experience för stillasittande jakt i kyla.

6 jämfördaHärkila
Halti Vuotos Ski Mitten vuxen8,4

Vantar

Bästa tumvantarna 2026

Fem tumvantar för svensk vinter 2026, från prisvärd skidvante till läder och Gore-Tex. Vi jämför isolering, membran och passform, även för mindre händer.

5 jämfördaHalti
Woolpower Kids Balaclava 200 Autumn Red - 6-108,6

Balaclavor för barn

Bästa balaclavan för barn 2026

Vi jämför balaclavor för barn på material, hjälmpassform och ansiktsöppning inför vintern 2026, med tydliga varningar om vad du bör undvika.

5 jämfördaWoolpower
Snowline Chainsen Trail Broddar8,6

Broddar

Bästa broddarna 2026

Vi jämför sex broddar inför 2026, från lätta halkskydd för trottoaren till tunga kedjebroddar för is och vandring, och visar vilken typ som passar dina skor.

6 jämfördaSnowline
Halti Men's Vinha XCT Pant längdskidåkning8,7

Längdskidkläder

Bästa byxorna för längdskidåkning 2026

Vi jämför byxor och tights för längdskidåkning inför 2026, från prisvärda till premium, med fokus på vindskydd fram och andning bak i svensk vinter.

6 jämfördaHalti
Thaw RC Handwarmer + Light 10k uppladdningsbar8,9

Elektriska handvärmare

Bästa Elektriska Handvärmare 2026

Vi jämför tre uppladdningsbara elektriska handvärmare inför 2026, från Lifesystems och Thaw, och visar batteritid, värmenivåer och pris rakt av.

3 jämfördaThaw
Fjellpulken Traverse 185 Complete Reinforced pulka och tillbehör8,9

Fjällpulkor

Bästa fjällpulka 2026

Vi jämför fjällpulkor för Kungsleden och fjällvandring, från Fjellpulken och Acapulka till en budgetreppulka, och förklarar varför dragstången avgör allt.

4 jämfördaFjellpulken
Hilleberg Nammatj 2 GT Green8,5

Fjälltält

Bästa fjälltält 2026

Sex fjälltält för klimatet ovanför trädgränsen 2026, jämförda på bågdimension, duk och snöskört. Hilleberg dominerar, Helsport ger ett prisvärt alternativ.

6 jämfördaHilleberg
Lifesystems Rechargeable Hand Warmer Black7,7

Handvärmare

Bästa handvärmare 2026

Vi jämför handvärmare inför 2026, engångspåsar, gelébaserade, bränsledrivna och laddningsbara, och visar vilken teknik som passar din typ av utetid.

5 jämfördaLifesystems
Isvidda Isdubb8,5

Isdubbar

Bästa isdubbarna 2026

Vi jämför fyra isdubbar inför 2026, för långfärdsskridsko och isfiske, och visar vilka som ger bäst grepp och säkrast bärsätt om du går genom isen.

4 jämfördaIsvidda

Annonsmärkning: den här sidan innehåller affiliatelänkar. Handlar du via länkarna kan Outdoorproffs få provision, utan extra kostnad för dig. Det påverkar inte vårt urval eller våra omdömen. Priser hämtas löpande och kan ha ändrats sedan senaste kontrollen.