Hoppa till innehållet
Outdoorproffs

Bästa skidjackan 2026

En skidjacka för utförsåkning och en för längdskidåkning löser helt olika problem, och att blanda ihop dem är det vanligaste misstaget inför säsongen 2026. Vi har gått igenom skidjackor från tio märken och delat upp urvalet efter vad du faktiskt ska göra i den, stå still i en lift eller röra dig i timmar på spåret. Kvar blev sex jackor, från en budgetvänlig alpin modell till en riktig Gore-Tex-skalsjacka för freeride.

Porträtt av Victor Malm

Av Victor Malm, skribent inom vandring och camping

Faktagranskad av redaktionen · Uppdaterad 29 september 2026

Våra detaljerade omdömen om varje skidjackor

Peak Performance Women's Vertical GTX Pro skidjacka
Se pris på Scandinavianoutdoor

Passar dig som

åker off-pist eller aggressivt och är beredd att lägga mellanlager under snarare än att kompromissa på skalet

Typ
Alpin, oisolerad 3L skaljacka
Isolering
Ingen, ren skaljacka
Ventilation
Ventilationsdragkedjor under armarna, ofodrad
Skidspecifika detaljer
Avtagbart snölås, liftkortsficka, hjälmhuva
Pris
8 988 kr

Delbetyg

  • Skidspecifika funktioner9,2
  • Väderskydd i backen9,5
  • Ventilation och andningsförmåga8,8
  • Rörlighet och passform8,7
  • Pris och värde6,0

Peak Performance Vertical GTX Pro tar bäst i test genom att ligga högst på väderskydd, ventilation och skidspecifika funktioner. Priset är det enda område där andra jackor slår den, och 8 988 kronor är inget förstaköp för den som åker några helger om året.

Vertical 3L, som modellen egentligen heter i Peak Performances sortiment, är enligt tillverkaren uttryckligen konstruerad för freeride-skidåkning och byggd att tåla långvarig, hård användning. Den är medvetet oisolerad, vilket är en design snarare än en besparing.

Varför den ligger högst i betyg

Jackan toppar tre av de fem områden vi väger. Det äkta trelagers Gore-Tex-materialet ger det bästa väderskyddet på sidan, ventilationsdragkedjorna under armarna kombinerat med avsaknaden av foder ger den bästa andningsförmågan bland de alpina modellerna, och funktionslistan är komplett: avtagbart snölås med fästen för skidbyxorna, liftkortsficka på ärmen, trevägsjusterbar huva med förstärkt brätte som fungerar över hjälm, Recco-reflektor och en mikrofiberduk för skidglasögonen. Ingen annan jacka i urvalet har hela den listan.

Varför avsaknaden av isolering är poängen

En freeride-skidåkare rör sig mycket mer än en åkare som mest står i lift, och genererar därför sin egen värme. En skaljacka utan foder andas bättre än en isolerad jacka av samma anledning som Rab Electron Pro Hoody i vår vinterjacksguide gör det, du lägger till värme med ett separat mellanlager i stället för att bära den inbyggd, och kan justera efter väder och ansträngning. Den rymliga passformen är enligt tillverkaren gjord just för att rymma vilket mellanlager du än väljer.

8 988 kronor kräver eget mellanlager

8 988 kronor är klart högst i den här jämförelsen, mer än tre gånger så mycket som näst dyraste val, och pris är också det enda område där jackan tappar poäng mot de andra. Det är en nivå där en Gore-Tex Pro-jacka över huvud taget bara blir aktuell för den som åker varje vecka. Du behöver köpa mellanlager separat eftersom jackan inte värmer på egen hand. Den finns i vår pool bara i damsnitt. Åker du några helger per säsong ska pengarna inte ligga här, och då är Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket eller 2117 of Sweden Kabo klokare köp.

Ska du åka längdskidor i stället hör den här jackan inte hemma där, se Swix Blizzard Anorak eller Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket.

Fördelar med Peak Performance Women's Vertical GTX Pro

  • Äkta trelagers Gore-Tex med högst väderskydd i jämförelsen
  • Ventilationsdragkedjor under armarna och inget foder som stänger inne värmen
  • Avtagbart snölås, liftkortsficka och trevägsjusterbar huva över hjälm
  • Rymlig passform som rymmer vilket mellanlager du än väljer

Nackdelar med Peak Performance Women's Vertical GTX Pro

  • 8 988 kronor, klart dyrast i jämförelsen
  • Ingen egen isolering, du måste köpa och bära mellanlager separat
  • Finns bara i damsnitt i vårt urval
  • Överdimensionerad för den som åker skidor en helg om året
Peak Performance M Insulated 2l Ski Jacket - S
Se pris på Addnature

Passar dig som

vill ha en jacka du kan ta på i lift och glömma bort resten av dagen i backen

Typ
Alpin, isolerad 2L skidjacka
Isolering
Syntetisk isolering, Hipe membran
Ventilation
Ventilationsdragkedjor
Skidspecifika detaljer
Snölås, fickor, huva över hjälm
Vattentäthet
Hipe-membran, tillverkaren anger 10 000 g/m²/24h
Material
Skal 100% återvunnen polyester, membran 100% polyuretan, isolering 100% polyester, heltejpade sömmar
Pris
2 999 kr

Delbetyg

  • Skidspecifika funktioner9,0
  • Väderskydd i backen8,8
  • Ventilation och andningsförmåga8,0
  • Rörlighet och passform8,6
  • Pris och värde6,2

Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket har snölås, liftkortsficka och en huva som fungerar över hjälm, alltså de detaljer som faktiskt märks en dag i backen. Den är en isolerad alpin jacka, inte en jacka för längdskidåkning.

Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket är byggd med ett vind- och vattentätt Hipe-membran och en syntetisk isolering enligt tillverkaren, en kombination som ger ett ganska tjockt lager utan att kräva ett separat mellanlager under de flesta vinterdagar. Modellen finns i både herr och damsnitt, och det är den jacka i jämförelsen som täcker flest vanliga skiddagar utan att du behöver tänka på lager alls.

Varför de skidspecifika detaljerna spelar roll

En skidjacka som är gjord för backen behöver mer än att vara varm. Ett fast snölås med snap-in-system mot skidbyxorna håller pudersnö ute när du faller, en liftkortsficka på ärmen gör att du slipper gräva i innerfickan vid varje liftkö, och ventilationsdragkedjorna under armarna släpper ut värme i kön utan att du behöver öppna hela jackan. Huvan är justerbar och tillräckligt stor för att gå över en hjälm utan att strama, en detalj som är lätt att missa i en produktbild men avgörande i praktiken. En torkduk för skidglasögonen följer med, men någon egen glasögonficka har jackan inte, till skillnad från betydligt billigare Columbia Slope Style.

10 000-siffran mäter ånggenomsläpp, inte vattentäthet

Peak Performance redovisar hela materialuppbyggnaden, skal i återvunnen polyester, polyuretanmembran, syntetisk polyesterisolering och heltejpade sömmar, samt siffran 10 000 g/m²/24h. Den enheten mäter ånggenomsläpp snarare än vattenpelare, så den beskriver inte hur mycket vatten tyget håller ute. Fyllnadsvikten i gram saknas fortfarande. Priset är den tydligaste invändningen. Ordinarie 4 999 kronor är 2 000 kronor mer än 2117 of Sweden Kabo, som anger en vattenpelare Peak Performance aldrig publicerar, men som i gengäld saknar både armhålsventilation och heltejpade sömmar. Just nu är jackan nedsatt till 2 999 kronor, exakt vad Kabo kostar ordinarie, och först där blir merpriset lätt att motivera. Isoleringen gör den också mindre andningsbar om du åker aktivt off-pist eller går uppför, den är byggd för nedfart och liftkö snarare än ansträngning.

Söker du en jacka utan isolering för mer aktiv alpin åkning, eller off-pist, är Peak Performance Vertical GTX Pro rätt håll. Vill du åka längdskidor i stället är den här jackan fel val, se Swix Blizzard Anorak eller Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket.

Fördelar med Peak Performance M Insulated 2l Ski

  • Fast snölås med snap-in mot skidbyxorna, liftkortsficka och Recco-reflektor
  • Ventilationsdragkedjor under armarna trots isoleringen
  • Huva som går över hjälm utan att strama
  • Tillräckligt varm för de flesta dagarna utan extra mellanlager

Nackdelar med Peak Performance M Insulated 2l Ski

  • Fyllnadsvikten i gram anges inte, och siffran Peak Performance publicerar är i en enhet som beskriver ånggenomsläpp
  • Ordinarie 2 000 kronor dyrare än 2117 of Sweden Kabo, som dessutom anger en vattenpelare
  • Mindre andningsbar vid ansträngning eller off-pist jämfört med en oisolerad skaljacka
  • Ingen jacka för längdskidåkning, för varm och stel för det syftet
Bästa skidjackan för blötsnö

2117 of Sweden Kabo Skidjacka D Black - M

8,0av 10
2117 of Sweden Kabo Skidjacka D i svart
Se pris på Outdoorexperten

Passar dig som

åker alpint där snön oftare är blöt än torr och vill se väderskyddet i siffror innan du betalar

Typ
Alpin, isolerad tvålagersjacka i stretchtyg
Isolering
100 g ALTO ullvaddering, 30% ull och 70% återvunnen polyester
Ventilation
Inga ventilationsdragkedjor anges, tillverkaren anger 15 000 g/m²/24h
Skidspecifika detaljer
Fast snölås, liftkortsficka på nedre vänster ärm, justerbar huva
Vattentäthet
Tritech-membran, tillverkaren anger 15 000 mm
Material
Yttertyg 100% polyester varav 45% återvunnet, foder slät 380T nylon, kritiskt tejpade sömmar
Pris
1 489 kr

Delbetyg

  • Skidspecifika funktioner7,6
  • Väderskydd i backen9,0
  • Ventilation och andningsförmåga7,4
  • Rörlighet och passform8,2
  • Pris och värde7,8

2117 of Sweden Kabo Skidjacka D är den enda jackan i jämförelsen där tillverkaren sätter en siffra på väderskyddet, 15 000 mm vattenpelare bakom ett Tritech-membran med kritiskt tejpade sömmar. Isoleringen är 100 gram ullblandad vaddering, och ordinarie pris ligger på 2 999 kronor.

2117 of Sweden Kabo Skidjacka D är en lätt vadderad alpin jacka byggd på ett tvålagers stretchtyg, och den enda på hela sidan där tillverkaren faktiskt publicerar siffror på väderskyddet. Tritech-membranet anges till 15 000 mm vattenpelare och 15 000 g/m²/24h i andningsförmåga. Yttertyget uppges vara 100% polyester varav 45% återvunnet, fodret slät 380T nylon, och isoleringen 100 gram ALTO ullvaddering i en blandning av 30% ull och 70% återvunnen polyester.

En siffra på väderskyddet, inte bara ett membrannamn

De andra fem jackorna beskriver sitt väderskydd med ett varumärke och en konstruktion. Gore-Tex Pro, Hipe, Omni-Shield. Vad tyget håller ute i millimeter får läsaren gissa. Kabo är undantaget, och 15 000 mm är visserligen inte extremt för en alpin jacka men det är en kontrollerbar nivå som ligger klart över en vanlig vinterjacka. Till det kommer vindtäthet och en PFC-fri DWR-behandling.

Formuleringen kritiskt tejpade sömmar är värd att läsa noga. Den betyder att de mest utsatta sömmarna är tejpade, inte alla, till skillnad från Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket där tillverkaren anger heltejpade sömmar. Kombinationen av ett dokumenterat membran och tejp där vattnet faktiskt tar sig in är ändå den starkaste blötsnökonstruktionen på sidan som går att belägga i siffror, och det är därför utmärkelsen hamnar här.

Ingen ventilation att reglera med

Det som drar ner betyget är ventilationen, som väger 25 procent här. 2117 of Sweden nämner inga ventilationsdragkedjor under armarna, ingen meshventilation och inga öppningsbara paneler över huvud taget. Kvar står andningsförmågan på 15 000 g/m²/24h, och den siffran beskriver hur tyget släpper igenom ånga passivt, inte hur snabbt du blir av med överskottsvärme när pulsen går upp. Med 100 gram vaddering och ett nylonfoder mot huden blir jackan varm, och det enda sättet att reglera den är att dra ner dragkedjan fram. För piståkning i jämnt tempo räcker det. För en tur uppför eller aggressiv åkning gör det inte det. Någon ficka för skidglasögonen finns heller inte, och tillverkaren säger inget om huvan går att få över en hjälm.

Ordinarie 2 999 kronor är det pris vi betygsätter, och där är jackan ett rimligt men inte överlägset köp. Just nu ligger den svarta damjackan på 1 489 kronor, drygt hälften, och till den summan är den det bäst dokumenterade väderskyddet per krona i jämförelsen. Modellen finns i vår pool i både dam och herrsnitt, vilket inte gäller alla val på sidan.

Vill du ha armhålsventilation i en isolerad alpin jacka är Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket valet. Räcker en enklare konstruktion till lägre pris är Columbia Slope Style Insulated Ski Jacket billigast av de alpina.

Fördelar med 2117 of Sweden Kabo Skidjacka D Black - M

  • Enda jackan i jämförelsen med en angiven vattenpelare, 15 000 mm bakom ett Tritech-membran
  • Ullblandad vaddering, 100 gram ALTO med 30 procent ull
  • Fast snölås, liftkortsficka på vänster ärm samt justerbar huva och nederkant
  • Finns i både dam och herrsnitt i vår pool, till skillnad från flera andra val

Nackdelar med 2117 of Sweden Kabo Skidjacka D Black - M

  • Inga ventilationsdragkedjor anges någonstans på plagget
  • Kritiskt tejpade sömmar, inte heltejpade som Peak Performance Insulated 2L
  • Ingen ficka för skidglasögon, och huvans hjälmkompatibilitet anges inte
  • Ingen av återförsäljarna i vår pool anger plaggets vikt i gram
Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket M Herr Svart M | Längdskidjacka
Se pris på Skistart

Passar dig som

tränar längdskidåkning i kallare förhållanden och vill ha lite extra värme utan att förlora rörelsefrihet

Typ
Längdskidjacka, tränings
Isolering
Lätt vaddering 40 g/m² över framsida, sidor och axlar
Ventilation
Hög, byggd för intensiv träning
Skidspecifika detaljer
Ingen snölås, ren träningskonstruktion
Material
Fram 92% återvunnen polyamid och 8% elastan, bak 88% återvunnen polyester och 12% elastan
Pris
1 295 kr

Delbetyg

  • Skidspecifika funktioner7,0
  • Väderskydd i backen7,2
  • Ventilation och andningsförmåga8,8
  • Rörlighet och passform8,6
  • Pris och värde9,0

Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket lägger ett tunt lager isolering i fronten för extra värme vid kallare träningspass, enligt Craft, utan att bli en tung alpin jacka. Den finns i både herr och damsnitt.

Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket beskrivs av tillverkaren som en varmare modell med ett tunnare lager isolering i fronten för extra värme, tänkt att ge högre komfort och prestanda i kalla förhållanden. Kombinationen av lätt isolering och ett andningsbart material riktar sig specifikt till den som tränar längdskidåkning snarare än åker fritidsturer i spåret.

Varför isolering bara i fronten fungerar för längd

Ryggen och armarna genererar mest värme och svett under stavtag och glid, medan bröstet är mer utsatt för vind rakt framifrån. Att lägga isoleringen där, och lämna resten av jackan tunnare och mer andningsbar, är samma logik som gör att en löparjacka ofta isolerar olika mycket fram och bak. Det gör jackan varmare vid kallstart utan att den blir kvävande så fort pulsen stiger.

40 gram vaddering i fronten, ingen vikt angiven

Jackan saknar helt de alpina detaljerna, snölås, liftkortsficka och glasögonficka finns inte eftersom de aldrig behövs i spåret. Den är heller inte tänkt att bäras stillastående länge i kyla, isoleringen är för tunn för det. Craft anger vadderingen till 40 gram per kvadratmeter över framsida, sidor och axlar, och redovisar hela fiberblandningen i både fram- och bakstycke. Vikten på plagget i gram saknas däremot.

Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket landar på exakt samma totalbetyg som 2117 of Sweden Kabo, 8,0 mot 8,0, trots att de är byggda för motsatta saker. Craft vinner klart på ventilation och pris, Kabo lika klart på väderskydd och skidspecifika detaljer, och de tar ut varandra i slutsumman. Valet mellan dem avgörs alltså inte av betyget utan av om du ska åka i spår eller i backe.

Är du ute efter en tunnare och ännu mer andningsbar jacka för lugnare turer är Swix Blizzard Anorak ett alternativ. Ska jackan i stället användas i alpin backe är den fel val helt, se Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket eller Columbia Slope Style Insulated Ski Jacket.

Fördelar med Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket

  • Lätt isolering i fronten ger extra värme utan att kväva rörelsen
  • Finns i både dam och herrsnitt till samma pris
  • Prisvärd jämfört med de alpina modellerna i jämförelsen
  • Byggd specifikt för träning snarare än fritidsåkning

Nackdelar med Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket

  • Saknar helt alpina detaljer som snölås och liftkortsficka
  • Räcker inte för att stå still länge i kyla
  • Vikten i gram anges inte av Craft, till skillnad från vadderingens 40 g/m²
Swix Blizzard Anorak W -24-Blå-XXL Dam Blå XXL | Längdskidjacka
Se pris på Skistart

Passar dig som

vill ha en ofodrad, vindtät och vattentät jacka att röra sig i, i spåret eller på tur, snarare än att stå still i en lift

Typ
Ofodrad anorak med treskiktsmembran, längd och tur
Isolering
Ingen, ren skalkonstruktion
Ventilation
Inga ventilationsdragkedjor anges, anorak utan genomgående dragkedja
Skidspecifika detaljer
Stor bröstficka åtkomlig under ryggsäck, justerbar huva, ärmslut och nederkant, tejpade huvudsömmar
Material
Oxford-tyg med fyrvägsstretch, 100% polyester, membran 100% polyuretan (Swix produktblad)
Pris
1 248 kr

Delbetyg

  • Skidspecifika funktioner7,0
  • Väderskydd i backen8,4
  • Ventilation och andningsförmåga7,8
  • Rörlighet och passform9,0
  • Pris och värde6,9

Swix Blizzard Anorak W är en ofodrad anorak med ett vind- och vattentätt treskiktsmembran och tejpade huvudsömmar, byggd för att röras i snarare än för att stå still i en lift. Den saknar både isolering och alpina detaljer, och den kombinationen passar spåret och turen bättre än backen.

Swix Blizzard Anorak W är en ofodrad anorak byggd på ett treskiktsmembran i Oxford-tyg med fyrvägsstretch. Swix anger vind- och vattentäthet, tejpade huvudsömmar, laminerade detaljer och justerbar huva, ärmslut och nederkant, alltså en skalkonstruktion snarare än ett tunt träningsplagg.

Skal utan isolering, och vad det betyder i praktiken

Den som rör sig konstant genererar mycket egen värme och behöver framför allt slippa fukten inifrån. Att jackan är helt ofodrad hjälper där, men ett treskiktsmembran är samtidigt tätare än den borstade trikå Craft använder i ryggen på sin träningsjacka. Blizzard Anorak sitter alltså mellan en renodlad träningsjacka och en alpin skaljacka: bättre väderskydd än den första, sämre luftning än den andra vid hög puls.

Den stora bröstfickan går att nå med ryggsäck på, vilket är den detalj som gör anorakskärningen användbar på tur snarare än bara nostalgisk.

Ingen dragkedja fram och inga ventilationszippers

Som anorak saknar den genomgående dragkedja fram, och Swix anger inga ventilationsdragkedjor någonstans, så snabb temperaturreglering är svår. Den saknar också snölås och liftkortsficka, eftersom den inte är byggd för backen. Swix publicerar material och membrankonstruktion men ingen vikt i gram och ingen vattenpelare i millimeter för just den här modellen, så väderskyddet går att beskriva men inte att sätta siffror på. I vår pool finns modellen bara i damstorlek, och ordinarie 2 495 kronor är nästan 1 200 kronor mer än Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket. Just nu är anoraken nedsatt till 1 248 kronor, och till det priset är den lätt att rekommendera.

Ska du träna hårt i spåret är Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket luftigare och billigare. Ska du stå still i en lift är det här helt fel jacka, se Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket eller 2117 of Sweden Kabo i stället.

Fördelar med Swix Blizzard Anorak W -24-Blå-XXL Dam

  • Vind- och vattentätt treskiktsmembran med tejpade huvudsömmar
  • Oxford-tyg med fyrvägsstretch ger fri rörlighet i stavtaget
  • Stor bröstficka som går att nå med ryggsäck på
  • Justerbar huva, ärmslut och nederkant

Nackdelar med Swix Blizzard Anorak W -24-Blå-XXL Dam

  • Anorakskärning utan genomgående dragkedja, långsam att ventilera
  • Inga ventilationsdragkedjor anges någonstans på plagget
  • Varken vikt i gram eller vattenpelare i millimeter publiceras för modellen
  • Saknar snölås och liftkortsficka, ingen jacka för backen
Columbia Men's Slope Style Insulated Ski Jacket
Se pris på Scandinavianoutdoor

Passar dig som

vill ha en riktig alpin skidjacka för ett par säsonger utan att lägga tusenlappar på premiummärken

Typ
Alpin, isolerad skidjacka
Isolering
Omni-Heat Reflective, värmereflekterande foder
Ventilation
Begränsad, budgetkonstruktion
Skidspecifika detaljer
Snölås, glasögonficka, liftkortsficka
Pris
2 584 kr

Delbetyg

  • Skidspecifika funktioner8,2
  • Väderskydd i backen7,6
  • Ventilation och andningsförmåga7,0
  • Rörlighet och passform7,4
  • Pris och värde8,8

Columbia Men's Slope Style Insulated Ski Jacket har 2 584 kronor, det lägsta priset bland de alpina jackorna, och är ändå en isolerad skidjacka byggd med Columbias Omni-Heat Reflective foder. Väderskyddet och ventilationen ligger under de dyrare modellerna, vilket är väntat till priset.

Columbia Men's Slope Style Insulated Ski Jacket kostar 2 584 kronor, lägst bland de alpina jackorna i jämförelsen, och bygger enligt tillverkaren på Omni-Heat Reflective, ett foder med ett värmereflekterande mönster som enligt Columbia gör att jackan känns varmare direkt när den tas på.

Vad du faktiskt får till lägsta priset bland de alpina

En budgetjacka behöver inte betyda tunn eller odugligt, den betyder vanligtvis enklare material och färre finesser snarare än sämre grundfunktion. Slope Style ger dig en isolerad, vind- och vattenavvisande alpin jacka med snölås, liftkortsficka, en dedikerad ficka för skidglasögonen och en huva som passar över skidhjälm, alltså hela den skidspecifika grunduppsättningen. Glasögonfickan är värd att lägga märke till, eftersom den saknas i båda Peak Performance-jackorna, som i stället bara har en torkduk.

Ingen vattenpelare angiven för Omni-Shield-tyget

Columbia anger ingen vattenpelare i millimeter för Omni-Shield, bara att tyget är vattentätt, vindtätt och andningsbart, så väderskyddet går inte att jämföra i siffror mot de dyrare modellerna. 2117 of Sweden Kabo står för den jämförelsen på den här sidan, med sina 15 000 mm. Konstruktionen är enklare rakt igenom jämfört med Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket, med mindre ventilation och stelare rörlighet i axlarna. Den är inte gjord för aggressiv åkning eller långa dagar i tuffare väder.

Har du råd att lägga mer och vill ha bättre väderskydd och fler skidspecifika detaljer är Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket värd de extra kronorna. Ska jackan i stället klara blötsnö bättre är 2117 of Sweden Kabo rätt håll.

Fördelar med Columbia Men's Slope Style Insulated Ski

  • Lägst ordinarie pris av de alpina jackorna, 2 584 kronor
  • Snölås, dedikerad glasögonficka och liftkortsficka, hela grunduppsättningen
  • Omni-Heat Reflective-foder som ger snabb upplevd värme
  • Huva som passar över skidhjälm

Nackdelar med Columbia Men's Slope Style Insulated Ski

  • Columbia anger ingen vattenpelare i millimeter för Omni-Shield-tyget
  • Fast huva som varken går att ta av eller justera som på de dyrare modellerna
  • Inga ventilationsdragkedjor anges, lägst ventilationsbetyg i jämförelsen
  • Inte byggd för aggressiv åkning eller långa dagar i tufft väder

Skidjackor: jämför pris, betyg och specifikationer

Hela fältet sida vid sida: placering, betyg, nyckelspecifikationer och vad varje modell passar bäst till.

Pris
8 988 kr
Typ
Alpin, oisolerad 3L skaljacka
Isolering
Ingen, ren skaljacka
Ventilation
Ventilationsdragkedjor under armarna, ofodrad
Se pris på Scandinavianoutdoor
Plats 2Peak Performance M Insulated 2l Ski Jacket - SBästa isolerade allroundjackan
8,2av 10
Pris
2 999 kr
Typ
Alpin, isolerad 2L skidjacka
Isolering
Syntetisk isolering, Hipe membran
Ventilation
Ventilationsdragkedjor
Se pris på Addnature
8,0av 10
Pris
1 489 kr
Typ
Alpin, isolerad tvålagersjacka i stretchtyg
Isolering
100 g ALTO ullvaddering, 30% ull och 70% återvunnen polyester
Ventilation
Inga ventilationsdragkedjor anges, tillverkaren anger 15 000 g/m²/24h
Se pris på Outdoorexperten
Pris
777 kr
Typ
Längdskidjacka, tränings
Isolering
Lätt vaddering 40 g/m² över framsida, sidor och axlar
Ventilation
Hög, byggd för intensiv träning
Se pris på Skistart
Pris
1 248 kr
Typ
Ofodrad anorak med treskiktsmembran, längd och tur
Isolering
Ingen, ren skalkonstruktion
Ventilation
Inga ventilationsdragkedjor anges, anorak utan genomgående dragkedja
Se pris på Skistart
7,7av 10
Pris
2 584 kr
Typ
Alpin, isolerad skidjacka
Isolering
Omni-Heat Reflective, värmereflekterande foder
Ventilation
Begränsad, budgetkonstruktion
Se pris på Scandinavianoutdoor

Tips: klicka på en kolumnrubrik för att sortera tabellen.

Så har vi valt ut och bedömt skidjackor

Vi utgick från en bred marknadsöversikt på omkring 148 skidjackor hos svenska återförsäljare. Efter att ha sorterat bort barnstorlekar, rena tävlingsplagg utan vardagsanvändning och dubbletter i färg och storlek, återstod 33 lagerförda modeller från tio märken. Ur den poolen valde vi sex jackor, från 2584 kronor för en isolerad budgetjacka till 8988 kronor för en oisolerad Gore-Tex-skaljacka riktad mot freeride.

Vad vi sorterade bort direkt

Poolen blandar längdskidjackor och alpina jackor, och det är helt olika plagg som råkar dela namn snarare än en enda kategori. En alpin jacka isolerar för att du ska stå still i lift och kö, en längdjacka andas och rör sig med kroppen för att du inte ska svettas igenom den under stavtag efter stavtag. Vi har inte suddat ut den skillnaden för att få en enklare lista. Hela sidan är i stället byggd kring uppdelningen: tre renodlat alpina val i olika prisklasser, en freeride-skaljacka och två längdskidjackor, tydligt märkta som vad de faktiskt är i varje enskild recension.

Vad vi jämförde, punkt för punkt

Jämförelsen gjordes på fem punkter: skidspecifika funktioner som snölås, liftkortsficka, glasögonficka och huva över hjälm, väderskydd mot blötsnö och vind, ventilation och andningsförmåga vid ansträngning, rörlighet i axlar och armar, samt pris i förhållande till konstruktion.

Vad andra skidåkare och testare rapporterar

Specifikationer säger vad en jacka är sydd av, inte hur den beter sig efter en hel dag i rörelse eller stillasittande kyla, vilket är varför vi väger in vad ägare faktiskt rapporterar, tillsammans med publicerade tester där de finns. Vi letar efter mönster som upprepas hos flera oberoende av varandra, till exempel flera åkare som beskriver samma dragkedja som fastnar i kylan, snarare än en enstaka arg recension om fel storlek. Där publicerade tester från oberoende testare finns väger de tyngre än volymen av ägaromdömen. Vi väger bara in omdömen om själva jackan, aldrig butikens allmänna betyg.

Varför viktningen ser ut som den gör här

Ventilation och andningsförmåga väger lika tungt som väderskydd i den här guiden, tyngre än i de flesta andra vinterkategorier, av ett skäl: det är just den egenskapen som skiljer en alpin jacka från en längdjacka mest. En jacka byggd för att stå still löser ett annat problem än en jacka byggd för att pulsen ska gå upp, och att vikta dem lika tungt tvingar fram en ärlig jämförelse mellan de två sätten att tänka i stället för att låta ett enda mått avgöra. Pris och värde väger 15 procent, samma nivå som i flertalet av våra guider. Prisspannet på den här sidan är ovanligt brett, från 1248 till 8988 kronor i ordinarie pris, och en jacka som kostar över sju gånger så mycket som en annan måste tåla att bli mätt på vad de extra kronorna faktiskt köper.

Det här kunde vi inte belägga

2117 of Sweden är den enda av de sex tillverkarna som sätter en siffra på vattenpelaren, 15 000 mm för Kabo. Övriga fem beskriver sitt väderskydd med membrannamn och konstruktion i stället, och ingen av de sex anger plaggets vikt i gram i de produktbeskrivningar vi läst hos återförsäljarna. Peak Performance publicerar 10 000 g/m²/24h och 2117 of Sweden 15 000 g/m²/24h, men den enheten mäter ånggenomsläpp och inte vattentäthet, och Craft anger sin vaddering till 40 g/m². För fem av sex jackor får väderskyddet därför jämföras på membrankonstruktion och sömtejpning snarare än på siffror. Flertalet damsnitt i poolen saknade en direkt herrmotsvarighet att jämföra mot. Priser och lagerstatus kontrolleras automatiskt varje vecka.

Så viktar vi betyget

Varje skidjackor får ett betyg på fem områden. Vikten speglar hur mycket området faktiskt avgör om köpet blir bra, inte hur lätt det är att mäta.

  • Skidspecifika funktioner20 %

    Det här mäter snölås i midjan, liftkortsficka, ficka för skidglasögon och huva som går över hjälm, alltså de detaljer som skiljer en riktig skidjacka från en vanlig vinterjacka. Vi läser produktbeskrivningarna mot varandra funktion för funktion och väger in ägarrapporter om vilka detaljer som faktiskt används i praktiken. Området väger fem procentenheter lägre än väderskydd och ventilation, eftersom nästan alla riktiga alpina jackor i poolen har samma grunduppsättning och skillnaden mellan dem oftare ligger i utförandet än i vad som finns.

  • Väderskydd i backen25 %

    Här bedömer vi vindtäthet och skydd mot blötsnö, avgörande för om jackan går att lita på i lift och i fallen backe. Vi jämför angiven vattenpelare där den finns och väger tungt in sealade sömmar, eftersom det ofta är just sömmarna som läcker först i svensk snöslask. Vikten är densamma som ventilation, inte högre, eftersom en jacka som håller torrt men kväver dig under ansträngning löser bara halva problemet i den här kategorin.

  • Ventilation och andningsförmåga25 %

    Det här mäter ventilationsdragkedjor under armarna och hur väl jackan andas vid ansträngning, den egenskap som skiljer alpint från längd mest. Vi jämför materialens andningsförmåga och förekomsten av pit zips mot vad ägare rapporterar om att bli svettiga inifrån. Vikten är ovanligt hög jämfört med andra vinterkategorier vi jämför, eftersom skillnaden mellan en jacka byggd för stillastående kyla och en byggd för hög puls annars riskerar att osynliggöras av en enda väderskyddssiffra.

  • Rörlighet och passform15 %

    Här bedömer vi rörelsefrihet i axlar och armar samt om snittet är gjort för aktivitet eller för att stå still. Vi läser skärning och eventuellt stretchmaterial mot beskrivningen och väger in rapporter om jackan drar upp i midjan vid en stavlyft eller ett fall. Vikten är lägre än de tre föregående områdena, eftersom en jacka med rätt funktioner och väderskydd sällan blir obrukbar av en något stelare passform.

  • Pris och värde15 %

    Det här är vad du faktiskt får för pengarna jämfört med andra jackor i samma kategori, snarare än ett absolut pristak. Vi väger prisläget mot funktioner, membran och konstruktion i stället för mot ett tänkt normalpris för en skidjacka. Vikten ligger på 15 procent, samma nivå som i flertalet av våra guider, eftersom prisspannet här är ovanligt brett och en jacka som kostar fem gånger så mycket som en annan måste tåla att mätas på vad de extra kronorna köper.

Köpguide: så väljer du rätt skidjackor

De sex jackorna sida vid sida

Tre av jackorna är alpina, en är byggd för freeride utan isolering, och två är renodlade längdskidjackor. Skillnaden i grundkonstruktion syns tydligast ställd bredvid varandra.

Jacka Typ Isolering Ventilation Pris idag
Peak Performance Vertical GTX Pro Alpin, oisolerad 3L skaljacka Ingen, ren skaljacka Ventilationsdragkedjor under armarna 8 988 kr
Peak Performance Insulated 2L Alpin, isolerad 2L skidjacka Syntetisk isolering, Hipe-membran Ventilationsdragkedjor 2 999 kr
2117 of Sweden Kabo D Alpin, isolerad tvålagersjacka 100 g ALTO ullvaddering Inga ventilationsdragkedjor anges 1 489 kr
Craft ADV Nordic Training Längdskidjacka, tränings Lätt vaddering 40 g/m² i fronten Hög, byggd för intensiv träning 1 295 kr
Swix Blizzard Anorak Ofodrad anorak, treskiktsmembran Ingen, ren skalkonstruktion Inga ventilationsdragkedjor anges 1 248 kr
Columbia Slope Style Alpin, isolerad skidjacka Omni-Heat Reflective Begränsad, budgetkonstruktion 2 584 kr

Priserna i tabellen är dagens pris hos respektive återförsäljare. Flera jackor är just nu nedsatta, och vi betygsätter alltid på det ordinarie priset, som du hittar i respektive recension.

Skaljacka, isolerad jacka eller 3-i-1

Skidjackor delas oftast in i tre huvudtyper. En skaljacka har inget eget foder utan förlitar sig på ett mellanlager under för värmen, enligt lager-på-lager-principen, och är det mest mångsidiga valet eftersom du själv styr hur mycket isolering du bär.

En isolerad jacka har egen fyllning, dun eller syntet, och passar den som mest står still i backen. En 3-i-1-jacka kombinerar ett ytterskal med en löstagbar innerjacka, ofta i fleece eller tunn isolering, och säljs som ett billigare sätt att få två jackor i en.

Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket och 2117 of Sweden Kabo i vår jämförelse är isolerade jackor, medan Peak Performance Vertical GTX Pro är en ren skaljacka utan foder.

Lager i konstruktionen, 2, 2,5 eller 3 lager

Utöver typ av isolering skiljer sig skidjackor åt i hur många lager tyget består av. En 2-lagersjacka kombinerar ett hårdare ytterskal med ett vattentätt membran och en separat innerfoder, ofta i mesh, vilket ger ett billigare men något tyngre plagg.

En 3-lagerskonstruktion laminerar samman alla lager till ett, vilket ger bättre rörlighet och lägre vikt men till ett högre pris. Peak Performance Vertical GTX Pro i vår jämförelse är byggd i äkta trelagers Gore-Tex, vilket förklarar varför den ligger högst i pris.

Samma lagerresonemang gäller skidoverallen du bär under, om konstruktionen ska matcha jackan.

Snölås, liftkortsficka och skidglasögonficka

Det här är de detaljer som skiljer en riktig skidjacka från en vanlig vinterjacka, och de är lätta att missa i en produktbild. Tre saker är värda att leta efter:

  • Snölås i midjan. Hindrar pudersnö från att komma in när du faller eller åker i djup snö.
  • Liftkortsficka på ärmen. Gör att du slipper öppna hela jackan i varje liftkö.
  • Ficka för skidglasögon. Skyddar glasen från repor när de inte används.

Columbia Slope Style har alla tre, inklusive en dedikerad glasögonficka. Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket och Vertical GTX Pro har snölås, liftkortsficka och hjälmhuva, men löser glasögonen med en torkduk i stället för en egen ficka. 2117 of Sweden Kabo har snölås och liftkortsficka men varken glasögonficka eller någon uppgift om att huvan går över hjälm. De renodlade längdskidjackorna i jämförelsen, Swix Blizzard Anorak och Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket, saknar detaljerna helt eftersom de aldrig behövs på spåret.

Öppen grå Columbia-skidjacka visar röd fleecefoder

Ventilation, och varför den avgör mer i backen än du tror

Ventilationsdragkedjor under armarna, ofta kallade pit zips, gör att du kan släppa ut värme och fukt utan att öppna hela jackan när du blir varm i kön till liften eller på väg upp för en brant traverse. Det här är en av de vanligaste detaljerna som skiljer en billig skidjacka från en genomtänkt, och det gäller oavsett om jackan är alpin eller för längd.

Skillnaden är att en jacka för spåret behöver andas kontinuerligt genom hela materialet snarare än via enstaka dragkedjor, eftersom pulsen sällan går ner under en tur. Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket löser det med borstad trikå i ryggen, medan Swix Blizzard Anorak i stället har ett tätare treskiktsmembran och alltså byter luftning mot väderskydd.

Samma avvägning mellan andningsförmåga och väderskydd går igen i våra löparkläder för vinter.

Vattenpelare, vindtäthet och vad siffrorna faktiskt visar

Vattenpelare mäter hur mycket vatten materialet tål innan det läcker igenom, och är särskilt relevant för den som åker mycket i blötsnö snarare än torr fjällkyla.

Fem av de sex tillverkarna i vår jämförelse anger tyvärr inget exakt vattenpelartal. 2117 of Sweden Kabo är undantaget, med 15 000 mm bakom ett Tritech-membran och kritiskt tejpade sömmar, och sömmarna är den punkt där de flesta jackor faktiskt läcker först. Vindtäthet är minst lika viktig i en skidbacke där du rör dig i hög fart, och det är sällan ett problem bland renodlade skidjackor oavsett prisklass.

Huva som går över hjälm

De flesta som åker alpint bär hjälm, och en huva som bara passar över en mössa blir obekväm eller helt oanvändbar över hjälmen.

Leta efter en huva med tillräcklig justering för att fungera över ett hjälmskal utan att spänna över pannan eller glida bakåt vid varje rörelse. Längdskidjackor som Swix Blizzard Anorak har sällan huva alls, eller en betydligt enklare variant, eftersom mössa snarare än hjälm är standard på spåret.

Man i grå skidjacka med röda dragkedjor justerar handske

Rörlighet i axlarna vid stavtag och fall

Skidåkning, både alpint och längd, kräver rörlighet i axlar och armar som en vanlig vinterjacka aldrig behöver klara. En alpin jacka ska tåla armarna rakt upp vid en stavlyft eller ett fall utan att hela jackan dras upp ur midjan, medan en längdskidjacka behöver klara det upprepade stavtaget tusentals gånger under en tur utan att strama.

Anorakskärningen på Swix Blizzard Anorak och den tunnare konstruktionen på Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket är båda ritade specifikt för den rörelsen.

Kalla händer stör greppet minst lika mycket som en stram jacka, se vårt urval av vinterhandskar för herr.

Alpint eller längd, och varför modellerna inte går att byta ut mot varandra

Det är frestande att tänka att en skidjacka är en skidjacka, men en alpin och en längdmodell löser motsatta problem.

En alpin åkare, som den Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket eller 2117 of Sweden Kabo är byggd för, tillbringar mycket tid stillastående i lift och kö och behöver isoleringen göra jobbet. En längdåkare genererar i stället konstant egen värme genom rörelsen och skulle svettas igenom en isolerad alpin jacka på minuter, vilket är exakt varför Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket bara har 40 gram vaddering per kvadratmeter i fronten och borstad trikå i ryggen.

Tumregel. Ska du stå still i lift och kö, välj en isolerad alpin jacka. Ska du röra dig kontinuerligt i ett spår, välj en tunnare längdjacka. Köp aldrig den ena för att göra det andra, oavsett hur bra priset ser ut.

Swix Blizzard Anorak går en annan väg och är helt ofodrad, men med ett treskiktsmembran som skyddar bättre mot vind och väta än det andas. Vill du bygga hela utrustningen för spåret finns vår genomgång av längdskidkläder.

Dam- och herrsnitt, och vilka modeller som finns i vilket

Damspecifika skidjackor är oftast smalare över axlar och midja med mer utrymme för bröstet, samt ofta något längre i ryggen.

Flera modeller i vår jämförelse, som Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket och 2117 of Sweden Kabo, finns i både dam och herrsnitt, medan Peak Performance Vertical GTX Pro bara fanns i damsnitt i vår pool. Är du man och letar efter samma konstruktion får du i vissa fall leta hos andra märken, kolla unisex-alternativ, eller komplettera med underställ för herr under en unisexjacka.

Skötsel och impregnering som håller jackan tät

Både isolering och vattentäta membran tappar effekt om jackan aldrig underhålls. Tvätta i maskin på skonsam cykel med tvättmedel avsett för funktionsplagg, aldrig sköljmedel, och lägg på ny vattenavvisande behandling så fort ytterskalet slutar pärla vatten. Isolerade jackor mår bra av att torktumlas försiktigt med några rena tennisbollar för att bryta upp klumpar i fyllningen. Skidorna själva kräver samma sorts löpande underhåll, se hur du vallar slalomskidor.

Ska du tälta efter en dag i backen snarare än att åka hem, har vi en egen guide till att tälta på vintern.

Rätt underställ för dam under en isolerad jacka gör ofta mer för komforten än själva ytterplagget.

Vanliga frågor om skidjackor

Vilken skidjacka är bäst för alpin skidåkning?

Peak Performance Vertical GTX Pro tog bäst i test för alpin skidåkning och ligger högst på väderskydd, ventilation och skidspecifika funktioner, men kostar 8 988 kronor och saknar egen isolering. Vill du ha en isolerad jacka som räcker till de flesta pistdagar är Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket valet, och vill du se väderskyddet i siffror innan du betalar är 2117 of Sweden Kabo den enda på sidan som anger en vattenpelare, 15 000 mm.

Vilken skidjacka passar bäst för längdskidåkning?

Längdskidåkning kräver en helt annan jacka än alpint, tunn och andningsbar snarare än isolerad. Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket är vårt val för träningspass i kyla, med 40 gram vaddering per kvadratmeter i fronten och borstad trikå i ryggen. Swix Blizzard Anorak är i stället en ofodrad skaljacka med treskiktsmembran, bättre när vädret är sämre än när tempot är högt.

Kan jag använda samma jacka för både alpint och längdskidåkning?

En jacka byggd för det ena syftet fungerar sällan bra för det andra. En alpin jacka isolerar för att du ska stå still i lift och kö, och blir för varm och stel så fort pulsen går upp i ett spår. En längdjacka andas och rör sig med kroppen, men saknar isolering för att hålla dig varm stillastående i kyla, så håll dig till rätt kategori beroende på vad du faktiskt ska göra.

Vad kostar en skidjacka?

Priserna i vår jämförelse sträcker sig ordinarie från 1 295 kronor för Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket till 8 988 kronor för Peak Performance Vertical GTX Pro, och ett par av jackorna ligger just nu under sitt ordinarie pris. Runt 1 200 till 1 500 kronor får du en fungerande jacka för budget eller längdträning, medan 2 000 till 3 000 kronor räcker till en alpin jacka med fler skidspecifika detaljer. Priser över 5 000 kronor betalar mestadels för äkta trelagers Gore-Tex och freeride-konstruktion.

Vad är ett snölås och behöver jag det på en skidjacka?

Ett snölås är en justerbar remsa eller resår innanför midjan på jackan som hindrar pudersnö från att komma in när du faller eller åker i djup snö. Det är en funktion som hör hemma i alpina och freeride-jackor, som Peak Performance Insulated 2L Ski Jacket, men saknas helt i längdskidjackor eftersom längdskidåkare sällan faller i djup lössnö på samma sätt.

Vad är skillnaden mellan en skidjacka och en vanlig vinterjacka?

En skidjacka har funktioner som saknas i en vanlig vinterjacka, som snölås, liftkortsficka, ficka för skidglasögon och en huva som är tillräckligt stor för att gå över en hjälm. Vår genomgång av dun kontra syntetisk isolering och hur mycket fyllning en jacka faktiskt behöver finns i vår guide till den bästa vinterjackan i stället, eftersom den frågan är gemensam för alla vinterjackor.

Hur väljer jag rätt storlek på en skidjacka?

En alpin skidjacka ska ha plats för ett mellanlager eller till och med ett tunt dunplagg under, så en aning rymligare passform än en vanlig vinterjacka är normalt. En längdskidjacka ska däremot sitta relativt tätt mot kroppen för att inte flaxa vid rörelse, och du väljer normalt din vanliga storlek eller till och med en storlek mindre om jackan känns lös i ärmarna.

Hur tvättar och impregnerar jag en skidjacka?

De flesta skidjackor med isolering eller membran går att tvätta i maskin på skonsam cykel med ett tvättmedel avsett för funktionsplagg, aldrig sköljmedel. Torktumla på låg värme med några rena tennisbollar för isolerade modeller för att bryta upp klumpar, och lägg på ny vattenavvisande behandling så fort ytterskalet slutar pärla vatten, vilket ofta behövs ett par gånger per säsong vid mycket användning.

Sammanfattning: bästa skidjackor 2026

Bäst i testPeak Performance Women's Vertical GTX Pro skidjacka
Bäst i test8,6/10

Peak Performance Women's Vertical GTX Pro skidjacka

Trelagers Gore-Tex som toppar väderskydd, ventilation och funktionslista i jämförelsen

Se pris på Scandinavianoutdoor

Snabbval efter behov

  • Bäst i test

    Peak Performance Women's Vertical GTX Pro skidjacka

    Se pris →
  • Bästa isolerade allroundjackan

    Peak Performance M Insulated 2l Ski Jacket - S

    Se pris →
  • Bäst för blötsnö

    2117 of Sweden Kabo Skidjacka D Black - M

    Se pris →
  • Bäst för träning

    Craft ADV Nordic Training Insulate Jacket M Herr Svart M | Längdskidjacka

    Se pris →
  • Bäst för spår och tur

    Swix Blizzard Anorak W -24-Blå-XXL Dam Blå XXL | Längdskidjacka

    Se pris →
  • Bästa prisvärda alpint

    Columbia Men's Slope Style Insulated Ski Jacket

    Se pris →

Fler produktguider

Andra jämförelser för dig som vill hitta rätt utrustning inför turen.

Rab Men's Electron Pro Hoody dunjacka8,4

Vinterjackor

Bästa vinterjackan 2026

Vi har jämfört 60 vinterjackor för dam och herr och valt ut sex för 2026, från budgetdun till en parka byggd för riktig kyla.

6 jämfördaRab
Devold Lauparen Merino 190 Longs Man herrbyxor med baslager8,6

Underställ

Bästa underställ för herr 2026

Vi har jämfört 30 underställ för herr och valt ut sex inför 2026, från Urbergs syntetset för 314 kronor till merinoull från Devold och Woolpower.

6 jämfördaDevold
Women's Åkle Base Layer Set8,5

Underställ dam

Bästa underställ för dam 2026

Sex damunderställ jämförda inför 2026, från Urbergs set på 449 kronor till ren merinoull från Kari Traa, Devold och Smartwool.

6 jämfördaKari Traa
Rab Khroma Tour Gore-Tex Infinium Gloves8,5

Vinterhandskar

Bästa vinterhandskarna herr 2026

Vi har jämfört 37 vinterhandskar och vantar från 14 märken och valt sex för 2026, från Craft för 300 kronor till Rabs dunvante för stillastående kyla.

6 jämfördaRab
Woolpower Kids Balaclava 200 Autumn Red - 6-108,6

Balaclavor för barn

Bästa balaclavan för barn 2026

Vi jämför balaclavor för barn på material, hjälmpassform och ansiktsöppning inför vintern 2026, med tydliga varningar om vad du bör undvika.

5 jämfördaWoolpower
Snowline Chainsen Trail Broddar8,6

Broddar

Bästa broddarna 2026

Vi jämför sex broddar inför 2026, från lätta halkskydd för trottoaren till tunga kedjebroddar för is och vandring, och visar vilken typ som passar dina skor.

6 jämfördaSnowline
Halti Men's Vinha XCT Pant längdskidåkning8,7

Längdskidkläder

Bästa byxorna för längdskidåkning 2026

Vi jämför byxor och tights för längdskidåkning inför 2026, från prisvärda till premium, med fokus på vindskydd fram och andning bak i svensk vinter.

6 jämfördaHalti
Thaw RC Handwarmer + Light 10k uppladdningsbar8,9

Elektriska handvärmare

Bästa Elektriska Handvärmare 2026

Vi jämför tre uppladdningsbara elektriska handvärmare inför 2026, från Lifesystems och Thaw, och visar batteritid, värmenivåer och pris rakt av.

3 jämfördaThaw
Fjellpulken Traverse 185 Complete Reinforced pulka och tillbehör8,9

Fjällpulkor

Bästa fjällpulka 2026

Vi jämför fjällpulkor för Kungsleden och fjällvandring, från Fjellpulken och Acapulka till en budgetreppulka, och förklarar varför dragstången avgör allt.

4 jämfördaFjellpulken
Hilleberg Nammatj 2 GT Green8,5

Fjälltält

Bästa fjälltält 2026

Sex fjälltält för klimatet ovanför trädgränsen 2026, jämförda på bågdimension, duk och snöskört. Hilleberg dominerar, Helsport ger ett prisvärt alternativ.

6 jämfördaHilleberg
Lifesystems Rechargeable Hand Warmer Black7,7

Handvärmare

Bästa handvärmare 2026

Vi jämför handvärmare inför 2026, engångspåsar, gelébaserade, bränsledrivna och laddningsbara, och visar vilken teknik som passar din typ av utetid.

5 jämfördaLifesystems
Isvidda Isdubb8,5

Isdubbar

Bästa isdubbarna 2026

Vi jämför fyra isdubbar inför 2026, för långfärdsskridsko och isfiske, och visar vilka som ger bäst grepp och säkrast bärsätt om du går genom isen.

4 jämfördaIsvidda

Annonsmärkning: den här sidan innehåller affiliatelänkar. Handlar du via länkarna kan Outdoorproffs få provision, utan extra kostnad för dig. Det påverkar inte vårt urval eller våra omdömen. Priser hämtas löpande och kan ha ändrats sedan senaste kontrollen.